Former Staff

Thank you to:

Area Editors

  • Joseph Agassi (Philosophy of Science)
  • James R. Beebe (Epistemology)
  • Douglas Burnham (19th Century European)
  • Curtis Bowman (19th Century Philosophy)
  • Jon Cogburn (Philosophy of Mind)
  • James Dunson (19th Century German)
  • Shawn Floyd (Medieval Philosophy)
  • Valentin Goranko (Logic)
  • John-Stewart Gordon (Ethics and Bioethics)
  • Peter Gratton (Indigenous World Philosophy)
  • Ed Grippe (Production)
  • Jeff Hergen (Medieval Philosophy)
  • Colin Heydt (18th and 19th Century British)
  • Kevin Klement (Logic)
  • Scott Koterbay (Aesthetics)
  • Matt McCormick (18th Century Philosophy)
  • Edward Moore (Helenistic Philosophy)
  • Thomas Nemeth (Russian Philosophy)
  • Michael O'Donovan-Anderson (Ancient Philosophy)
  • Tim O'Keefe (Ancient Philosophy)
  • Ted Poston, (Epistemology)
  • Jack Reynolds (Continental)
  • Steven Schneider (Aesthetics)
  • Justin Skirry (17th Century European)
  • Aaron Smuts (Aesthetics)
  • Eric Sotnak (Philosophy of Religion)
  • Diana Steigerwald (Islamic Philosophy)
  • William Sweet (Social Philosophy)
  • Kevin Timpe (Philosophy of Religion)
  • Jason Waller (17th Century European Philosophy)David Whitford (Renaissance Philosophy)

Other Editors

  • Jason Waller (Recruiting Editor)

Volunteers

Keith Adams, Adam Atkinson, Melissa Badelbou, Douglas Baskett, Chris Baynes, Patrick Bishop, Nick Blas, Conor Bowman, Artem Bourov,David Burnett, Ayla Bunyak, Steve Campbell, Alan Cook, Stefano Corsi, Adam Croom, Cheri Cross, Jason Cruze, Cindy Dall, Corey Dickinson, Justine Dowden, Will Durham, Marcel Ettesvold, Matt Evpak, Josh Finnell, Alex Geiger, Bernie Goldsmith, Shelley Hale, Scott Hargarten, Sam Hawkins, Bridget Haylock, Daniel Hedstrom, Adam Hill, Emily Hodges, Tim Houk, Hannah Jones, Julie Kees, Steven Kimbler, Andrew Kruck, Robert Kublawi, Emil Kusan, John Landry, Sarah Lee, Regina Liszanckie, Felix Luttge, Doug Manion, Stephanie May, Roy Mill, Moti Mizrahi, Anita Murray, Blaine Nelson, Joan Pan, Saja Parvizian, David Prince, Jaouad Radouani, Ariel Ricker, Kevin Ryan, Nick Sabin, Dave Schwan, Hongyuan Shi, Nick Sinetos, Casey Smith, Rachel Stenner, Fiona Tan, Kaiyi Tan, Preston Tillotson, Christopher Torgalson, Neil Wellard, Karen Wess, Abby Wernicki, Ryan Wesley, Nicholas Wethington, Molly Wilder, Richard Willis, Jason Wu, Ben Yagi.